Jdi na obsah Jdi na menu

Jazyky

ČeštinaDeutsch

                                              Oprava Stollowského kříže

Stollowského kříž se nachází na pozemku bývalého hřbitova založeného obcí v roce 1890 z důvodu nedostatečné kapacity stávajícího hřbitova ve farnosti sv. Tomáše. Odpočinek na bývalém hřbitově nalezli převážně němečtí občané, kterých před druhou světovou válkou žila v Nýrsku a blízkém okolí většina. Z českých občanů možno vzpomenout příbuzné učitele, historika a kronikáře Josefa Blaue. Blau se narodil v horním Nýrsku v roce 1892. Oženil se se sestrou chodského spisovatele Jindřicha. Díky literární přízni s Jindřichem se stal zaníceným národopiscem a propagátorem šumavských a chodských zvyků.

Po nuceném odsunu německých obyvatel po druhé světové válce a po nastolení železné opony opuštěné hroby s křížem začaly chátrat. V 90 letech minulého století se hřbitov nacházel v neudržitelném stavu. Zanikl a pozvolna začal získávat svou současnou podobu. Dnes vzrostlé stromy a dominantní kříž připomínají spíše anglický park než bývalý hřbitov. I přes svůj neutěšený stav si téměř pět metrů vysoký Stollowského kříž po celou dobu své existence zachoval majestátní vznešenost. Jméno kříž nese po svém dárci, filantropu Antonu Stollowském, váženém měšťanovi a movitém majiteli mlýna na řece Úhlavě v horním Nýrsku. Rodina Stollowských kříž farnosti darovala krátce po založení hřbitova.

O prostor se v současnosti stará farnost sv. Tomáše společně s obcí.

Po pádu železné opony v roce 1989 se Stollowského kříž stal místem pravidelného setkávání odsunutých nýrských rodáků. Každý rok v květnu se u kříže scházejí a vzpomínají, dnes již v doprovodu svých potomků. Právě zde u kříže se před několika roky zrodila myšlenka, německá dobročinná inciativa, zrenovovat zchátralý kříž a vrátit mu jeho původní zářivou podobu. Projekt se podařilo zrealizovat cestou přeshraniční spolupráce mezi německým spolkem Heimatgemeinde der Stadt Neuern im Bohmerwald e.V. a českým Národopisným spolkem Nýrsko. Koordinátorem projektu se ze strany Heimatgemeinde stal Dr. Sepp Steinbrenner, syn advokáta Dr. Richarda Steinbrennera, posledního zvoleného nýrského starosty ve svobodných volbách v roce 1938. V roce 1941 byl Dr. Steinbrenner odvolán a postaven před soud pro svůj smířlivý postoj k menšinové české a židovské komunitě.

Ze strany nýrského spolku se koordinátorem stala PharmDr. Jana Bečvářová, nýrská rodačka, jejíž předci byli odsunuti.

Po vyhodnocení nabídek byla opravou památníku pověřena místní firma JSF stavební s.r.o, která nabídla nejlepší cenu a podmínky. Oprava v celkové výši 590 000 Kč byla zahájena na konci prosince 2020 a ukončena v polovině května 2021. Původní pískovcový podstavec památníku byl nahrazen jemně perlovanou, do tří bloků rozdělenou žulou o hmotnosti téměř 5 tun. Žula byla dodána z nedaleké lokality v okolí Blatné. Masivní litinový korpus Ježíše byl vytryskán pískem, kaverny na korpusu byly vyplněny roztažnou PU pěnou a ošetřeny epoxidovou pryskyřicí s příměsí litinového prášku. Poté bylo zakonzervováno speciálním ochranným nátěrem odolným proti drsnému a vlhkému šumavskému klimatu.

Finanční prostředky na opravu byly poskytnuty Fondem česko – německé budoucnosti, německým spolkem Heimatgemeinde der Stadt Neuern im Bohmerwald e.V. a velkorysými německými a českými dárci.

Projekt, umožněný díky podpoře nýrského starosty Ing. Milana Rubáše a plzeňského biskupství je nejenom významným symbolem urovnání česko - německé minulosti a smíření, ale i přátelským aktem signalizujícím současné dobré vztahy mezi oběma národy.

Jana Bečvářová koordinátor projektu

Nýrsko 10 května 2021

fotografie   Pavel Mráz

 

 

 
 

Statistiky

Online: 23
Celkem: 2073861
Měsíc: 7537
Den: 185

Portrét