Zelená Lhota- Kostel svatého Wolfganga

saint_wolfgang_church_in_zelena_lhota.jpg

Kostel čtvercového půdorysu s půlkruhovým zakončením, sakristií a malou věžičkou byl postaven v 18.století a byl znám svým krásně zdobeným interiérem, oltářem, dřevěnými sloupy a kůrem.

Ke kostelu patřila fara (nedochovala se - vyhořela, zůstal pouze plot), dům kostelníka (stále stojí - rekreační chalupa) a úzce spjatá s ním byla i stará škola. (dnes v rekonstrukci)

Od fary ke kostelu byly vybudovány kamenné schody, na jejichž spodním konci byl kříž. Pohřby se pak dělily na chudé a bohaté, kdy při bohatém pohřbu došel farář až do domu nebožtíkova a průvod mířil odtamtud na kostelní hřbitov, zatímco při pohřbu chudého zesnulého musel být tento dopraven ke křížku u schodiště a smuteční průvod šel jen od fary ke kostelu.

Okolo roku 1994 byl kostel opraven po čtyřicetiletém chátrání za totality.

zelena-lhota-1970.jpg

Jazyky