Jdi na obsah Jdi na menu

ROK SV. LUDMILY 2021

 

 

 

1100 let  od mučednické smrti svaté Ludmily

 

 

image1.jpg

 

 

 

Svatá Ludmila je první česká žena známá jménem, první pokřtěná panovnice, zakladatelka Přemyslovské dynastie, babička a vychovatelka sv. Václava a první česká světice. Zavražděna byla v noci z 15. na 16. září na hradišti Tetín v roce 921. Vraždu nařídila její snacha Drahomíra, pravděpodobně z politických důvodů. I přestože kněžna ve své osudové chvíli prosila, ať prolijí její krev, pohanští vrazi Tunna a Gommon čin vykonali kněžniným závojem.

Svatou Ludmilu dnes vnímáme jako matku a patronku českého národa, v roce 2021 si budeme připomínat 1100 let od jejího zavraždění. 

 

Matko českého národa, milá svatá Ludmilo.

Oroduj za nás.

První křesťanská kněžno,

svatým Metodějem pokřtěná,

vévody Bořivoje manželko bohabojná.

Kněžno bedlivá duchovního i tělesného

blaha svých poddaných.

Svatá Ludmilo, ochraňuj naši vlast ode všech nesvárů a nemocí.

Oroduj za nás.