Jízda svatého Linharta v Uhlišti - 21.6.2014

S vysvěcením kostela byla obnovena zdejší tradice, která vznikla již před 500 lety, Jízda sv. Linharta. Sedláci ze širokého okolí na obou stranách hranice vodívali koně ke kostelu sv. Linharta, nosili kované dárky a prosili o ochranu svých zvířat. Kostelu se pro tyto jízdy říkalo i Rosskirche (Koňský kostel). Tradice jízd byla přerušena před druhou světovou válkou a po válce se přesunula do města Furth im Wald, kde se koná o velikonočním pondělí.

Hans Watzlik, významný šumavský spisovatel a básník, slavnost popsat takto:

"Na úpatí Ostrého v oblasti králováckých sedláků s vrozenou láskou ke koním se konávají slavné sváteční jízdy. Mladí sedláci a čeledíni časně ráno na druhý svátek velikonoční objíždějí kostel svatého Linharta u vsi Uhliště (Kohlheim). Ve sněhobílých rukávcích konají se jízdy svatodušní, závody s nepostrojenými a neohrabanými tažnými kobylami, při nichž vítěz získává berana. Při tancovačkách krouží hraničáři se svými děvčaty po domácku v tancích s krásnými názvy "kolovrat" (Spinnradeltanz), "medvědí" (Bärentanz), "mlýnské kolo" (Mühlrad), "letní vínek" (Sommerblume) a "zimozelen" (Wintergrün)."

V současnosti se žehnání koním koná se počátkem června, první sobotu po Slavnosti Těla a Krve Páně, kdy ves i okolí kostela ožijí. Z okolí včetně bavorského pohraničí se sjíždějí v průvodech koně a koňská spřežení, aby bylo koním požehnáno právě u kostela sv. Linharta. Prostranství okolo kostela návštěvníci z obou států, nechybí občerstvení a živá hudba. Po dopolední bohoslužbě přichází nejatraktivnější bod programu, kdy jezdci s koňmi objíždějí kostel, zatímco jim kněz žehná zdraví do celého následujícího roku.

Jízdu podporují starostové na obou stranách hranice.

Celkem: 1952371